Jídelníček jako srdcovka

Jídelníček jako srdcovka

2 minuty čtení 1441

Málo věcí ovlivňuje naše zdraví tak jako strava. Přesto se nad ní zamýšlíme až ve chvíli, kdy máme nějaký zdravotní problém. Jídelníček přitom může snížit nejen riziko vzniku obezity nebo diabetu 2. typu, ale také infarktu myokardu a mrtvice.

Rovnováha na prvním místě

Ve zdravém jídelníčku nejde jen o to jíst dostatek zeleniny a omezit sladkosti. Znamená to přijímat to, co tělo potřebuje. Jednotlivé živiny se liší v tom, proč jsou pro tělo důležité i kolik energie se v nich skrývá. Vyvážená strava by měla obsahovat 60 % sacharidů (nejen cukrů!), 15 % bílkovin a 25 % tuků *). Důležité je nezapomínat na vitaminy, vlákninu a minerální látky. 

Cukry nejsou nejdůležitější

Ve spojení s jídelníčkem se mluví často o jednoduchých sacharidech (cukrech). To, zda své srdce chráníme, nebo naopak podporujeme škodlivý prozánětlivý proces, přitom závisí na výběru tuků. Tuky ze zdravotního hlediska rozlišujeme podle toho, zda obsahují nasycené, nebo nenasycené mastné kyseliny. Nasyceným a trans nenasyceným mastným kyselinám bychom se měli vyhýbat, vícenenasycené pak dokáží v těle téměř zázraky. 

Ryby jako vítaná výjimka

Rozdělení na zdraví prospěšné, a naopak nevhodné tuky by mohlo být docela jednoduché. Nebýt ryb. Živočišné tuky totiž obecně patří mezi méně zdravé, s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin. Naopak tuky rostlinné jsou bohaté na vícenenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-6. Ryby ale nejsou jedinou výjimkou potvrzující pravidlo. Z rostlinné říše patří mezi černé ovce z hlediska složení tuků palmový a kokosový olej. 

Když jídelníček nestačí  

Obsahem omega-3 a omega-6 je důvodem, proč bychom měli dávat přednost rostlinným tukům a mít na talíři rybu 3× týdně. Ale ruku na srdce, kdo z nás to tak má? Proto je vhodné přijímat omega-3 a omega-6 formou doplňků stravy. 

*) Zdroj: https://www.fzv.cz/zivina/

 

Přidat komentář

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

On-line poradna
MUDr. Tomáš Vymazal
Doc. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA
Přednosta KARIM 2. LF UK a FN Motol

Chcete se zeptat na naše doplňky stravy a jejich užívání, zeptejte se v online poradně našich odborníků z pohodlí domova.

On-line poradna
image/svg+xml ?