Sezónní potraviny – kedlubna

Sezónní potraviny – kedlubna

5 minut čtení 1216

Říká se, že bychom měli jíst potraviny z místa, kde žijeme. I když to svádí ke konzumaci cizokrajných potravin, zrovna v této době se můžeme podívat na to, co nám roste na zahrádce, a dát si třeba kedlubnu, která pro změnu chutná cizokrajně jinde na světě.

Než začneme…

… tak se trochu nadchneme složením kedlubny, abychom viděli, co tahle trochu neforemná a na pohled ne příliš atraktivně vyhlížející zelenina obsahuje. Možná byste v ní jen těžko hádali vysoký obsah vitamínu C, ale ano, je tam. Karoten byste asi také hledali spíše v mrkvi, ale i zde je zastoupen stejně jako vitamíny B a K. Kdo chce a miluje informace, může si přečíst kompletní seznam toho, co ještě kedlubna obsahuje. Koho to nudí, může přeskočit následující odstavec. 

Dále obsahuje … 

…kyselinu nikotinovou, listovou, kyselinu panthothenovou, draslík, vápník, zinek, fosfor, hořčík, sodík, chlór, bór a železo. 

 

 

Vlastnosti kedlubny

Ano, kedlubna sice nemluví, ale přesto o sobě říká mnoho díky svým vlastnostem, které blahodárně podporují náš organismus. Možná nosíme sovy do Atén a vy už to všechno dávno víte, ale kedlubna podporuje krvetvorbu, chrání náš organismus před volnými radikály a před arteriosklerózou. Možná i vás překvapí a současně potěší, že kupodivu přispívá ke zdravé pokožce a podporuje zdravou funkci jater.

 

Nejdůležitější

V poslední době se naše pozornost zaměřila na podporu imunitního systému, takže bude jistě dobré vědět, že působí preventivně proti infekcím. V posledních týdnech a vlastně už i měsících jsme všichni pod vlivem většího stresu a právě proti němu kedlubna zvyšuje naši odolnost. Nám, trochu roztěkaným pomáhá zlepšit schopnost soustředit se. 

 

Dejme jí šanci

Kedlubna je v podstatě dost specifická potravina, která nevoní úplně každému. Pokud nepatříte mezi ty, kdo ji s požitkem zkonzumují syrovou a zkoušejí si na ní svůj chrup, uvařte ji, poduste ji, dochuťte ji a uvidíte, je prostě skvělá. Na internetu navíc najdete spoustu skvělých receptů. Tak s chutí do toho a přejeme vám dobrou chuť! A nebojte se, kedlubna je skvělá i na trávení.


Přidat komentář

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

On-line poradna
MUDr. Tomáš Vymazal
Doc. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA
Přednosta KARIM 2. LF UK a FN Motol

Chcete se zeptat na naše doplňky stravy a jejich užívání, zeptejte se v online poradně našich odborníků z pohodlí domova.

On-line poradna
image/svg+xml ?