Pravdy a mýty o pitném režimu a recepty osvěžující drinky, které jste zaručeně neochutnali.

Pravdy a mýty o pitném režimu a recepty osvěžující drinky, které jste zaručeně neochutnali.

3 minuty čtení 1135
Autor: Lenka Zajíčková

Pít pouze čistou vodu je pro tělo nejzdravější volbou. Ale ruku na srdce – kdo z nás nemá občas potřebu zpestřit si pitný režim? Co je v pořádku, a co už trochu přes čáru?

Správné množství vody neexistuje

Každý totiž máme jiné potřeby, proto se udává zhruba 2-3l za den. Tento příjem zahrnuje jak tekutiny v nápojích, tak vodu obsaženou v potravinách. Rovněž je dobré brát v úvahu faktory jako tělesnou aktivitu, věk, pohlaví, hmotnost nebo teplotu prostředí. Při intenzivní fyzické námaze, horkém počasí nebo horečkách budete potřebovat více tekutin.

Proč je důležité pít dostatek tekutin?

  • Regulace tělesné teploty: Voda je zásadní pro udržování správné tělesné teploty. Když se tělo přehřívá, začne se potit, čímž ztrácí vodu. Pokud tělo nedostává dostatek tekutin, může to vést k dehydrataci, která může ovlivnit schopnost termoregulace a zvýšit riziko přehřátí.
  • Podpora trávení: Tekutiny pomáhají rozkládat potravu, což je důležité pro vstřebávání živin. Dostatečný příjem vody také podporuje pravidelnou stolici a zabraňuje zácpě. 
  • Detoxikace: Voda pomáhá odstraňovat odpadní látky z těla prostřednictvím moči. Když pijete dostatek tekutin, ledviny mohou lépe filtrovat toxiny, což pomáhá tělu detoxikovat se. Zvýšený příjem tekutin může také podpořit funkci jater a trávicího systému.
  • Podpora kognitivních funkcí: I mírná dehydratace může ovlivnit pozornost, soustředění, náladu a paměť. Dostatečný příjem vody je nezbytný pro správnou funkci mozku, protože zajišťuje přenos kyslíku a živin do nervových buněk.

Nevěřte všemu, co vás učili ve škole

Oproti nezlomným faktům jsou zde i myšlenky, které byly postupem času vyvrácené. Dříve jsme neměli tolik informací, ale věda a výzkum nám pomohly přijít na to, jak to doopravdy je. 

Zatímco se původně tvrdilo, že sklenka červeného je neškodná, ba naopak prospěšná na srdce, nyní to už naštěstí neplatí. Neexistuje žádná bezpečná hranice alkoholu, o které by se dalo říct, že je nemá negativní vliv. 

Tvrzení, že jedině čistá voda je tou správnou volbou, už bylo taky změněno. Voda je skutečně ideální, není to však jediný vhodný nápoj. Cílem je totiž udržet si optimální pitný režim v dlouhodobém horizontu a pokud vám v tom pomůže popíjení bylinných čajů, vývarů nebo mléka, směle do toho. 

Ovoce a zelenina NEnahrazuje pitný režim. I když to babičky asi myslely dobře, v dnešní době nelze považovat ovoce za náhradu skleničky vody. Ano, ovoce i zelenina jsou z velké části tvořeny právě vodou, nicméně do pitného režimu počítáme jen a pouze vodu a minimálně slazené nápoje. 

Neplatí ani pravidlo Čím víc, tím líp. Většina z nás pije málo a proto jsme povzbuzováni do dalších lahví vody. Všeho ale s mírou – nadměrné množství tekutin je zátěž pro ledviny. Držme se proto rozumné hranice 2-3l denně. 

Co můžete popíjet místo vody? 

Nahrazování vody je v pitném režimu vždycky trochu tenký led, protože s jinými tekutinami obvykle přijímáme zbytečné cukry. Sycené slazené limonády, ovocná piva ani kupované ledové čaje doporučit opravdu nelze. Namísto toho si udělejte vychlazené osvěžení doma – ušetříte cukry navíc, vyjde to levněji a budete mít přehled, co pijete.

Limetková limonáda s kondenzovaným mlékem 

Začneme vskutku netradičně. Tento nápoj je populární v Latinské Americe, kde je známý jako “Limonada con Leche Condensada”. V nápoji se kombinuje kyselost limetky s jemnou sladkostí kondenzovaného mléka, kterého ale použijete málo. Máte-li rádi krémové, ale ne příliš sladké nápoje, je to ideální volba.

Ingredience:

3 limetky

1 lžíce kondenzovaného mléka (podle chuti)

Led

Minerálka

Špetka soli (pro vyvážení chutí)

Postup:

Do mixéru s nádobou vložte limetky, špetku soli, a rozmixujte – nepůjde to úplně do hladka, ale po přecezení získáte koncentrát plný chuti a vůně. Ve džbánu jej dolijte (perlivou) vodou a přidejte kondenzované mléko, raději méně než více. Dobře promíchejte a podávejte vychlazené.

Rooibos s broskví

Některé druhy čajů mají močopudné účinky, u jiných nás zbytečně dráždí obsah kofeinu. To ale není případ rooibosu, který je vhodný i pro děti. Nechte ho pro změnu vylouhovat za studena – zabere to více času, zato bude jemnější. 

Na 1 litr rooibosu rozmixujte 1 broskev nebo nektarinku, pro lepší efekt můžete pyré přepasírovat rovnou do čaje. Ovoce dodá nápoji sladkost samo o sobě, pro další aroma klidně přidejte plátky citronu nebo čerstvý rozmarýn. 

Okurková limonáda s bazalkou 

Tento nápoj je osvěžující a vhodný na horké letní dny. Okurka poskytuje příjemnou svěžest, bazalka dodá jemně pikantní aroma a citron pro osvěžení. Zahrádkáři tento tip ocení během nadúrody okurek. 

Ingredience:

1/2 okurky, nakrájené na plátky

Šťáva z 1 citronu

Několik listů čerstvé bazalky

Voda

Led

Postup:

Všechny ingredience smíchejte v mixéru, nechce odstát, aby se uvolnily chutě, přeceďte a přidejte led a vodu. Okurková limonáda potřebuje být více než jiné skutečně dobře vychlazená!


Přidat komentář

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Online poradna
MUDr. Tomáš Vymazal
prof. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA
Přednosta KARIM 2. LF UK a FN Motol

Chcete se zeptat na naše doplňky stravy a jejich užívání, zeptejte se v online poradně našich odborníků z pohodlí domova.

Online poradna