Přichází dřív, než ženy čekají: perimenopauza

Přichází dřív, než ženy čekají: perimenopauza

3 minuty čtení 968
Autor: Lenka Zajíčková

Pár let před tím, než se definitivně rozloučíme s plodným obdobím, nás mohou překvapit návaly horka, problémy s menstruací nebo nepříjemné vypětí. Nejde ale o menopauzu v pravém slova smyslu.

Dost možná jste o perimenopauze nikdy neslyšeli. V našich končinách se sotva mluví o menopauze, natož o jejím předvoji. A tak bývá pro ženy po čtyřicítce nepříjemným zjištěním, že potíže spojené s přechodem o sobě dávají vědět nečekaně brzy. 

Jaký je rozdíl mezi menopauzou a perimenopauzou?

  • Perimenopauza označuje přechodné období, které může trvat několik let (obvykle 4–8 let) a během kterého začínají kolísat hladiny hormonů. Projevuje se nepravidelnou menstruací, návaly horka, změnami nálady, poruchami spánku, únavou nebo zhoršením paměti.
  • Menopauza nastává tehdy, když žena neměla menstruaci po dobu alespoň 12 měsíců – to znamená, že vaječníky ukončily svou hormonální činnost. Je to jeden konkrétní okamžik, kterým se perimenopauza uzavírá.

Projevy perimenopauzy jsou skutečně pestré a každý je vnímá jinak. Jsou také poměrně špatně odhalitelné, neboť potíže se soustředěním nebo spánkem má snad každý, kdo dosáhl určitého věku. 

Zatímco naše země má stále ještě tendenci stavět ženské potíže do pozadí, v ostatních zemích je to jinak, a je to vlastně docela zajímavé! Nenechte si ujít konec článku.

Jak perimenopauza probíhá?

Perimenopauza se obvykle začíná projevovat kolem 40. roku věku, ale u některých žen může začít už ve věku 35 let, zejména pokud mají genetické dispozice nebo zažily větší stres, operace či nemoc. Postupně dochází ke zkracování a nepravidelnosti cyklů, mohou se objevit silnější nebo naopak slabší krvácení, změny nálady, podrážděnost, zhoršený spánek nebo snížené libido. Tento přechod končí, když žena rok neměla žádné krvácení – v ten moment nastává menopauza. Průměrný věk menopauzy v Evropě je přibližně 51 let.

Ve skutečnosti v první fázi perimenopauzy často dochází ke kolísání estrogenu – někdy je ho dokonce víc než dřív. To vysvětluje například silné menstruační krvácení, citlivost prsou nebo úzkost. Nedostatek přichází později – společně s progesteronem, který klesá dřív. Některé ženy začínají pociťovat nafouklé břicho, intolerance na určité potraviny nebo náhlé alergické reakce. Důvodem je, že estrogen ovlivňuje metabolismus histaminu – a když kolísá, tělo ho hůře odbourává. 

Pokožka může náhle ztratit pružnost, stejně jako se mohou objevit suché oči, kloubní potíže či inkontinence. Často pomůže kolagen s přidáním kyseliny hyaluronové a vitamínu C.

Kofein a alkohol zhoršují návaly – ale jinak u každé ženy. Zatímco někomu vadí ranní káva, jiná žena má silné návaly po skleničce vína večer. Je užitečné si několik dní vést jednoduchý deník příznaků a spouštěčů – často se objeví vzorce, které pak lze snadno eliminovat.

Francouzky neponechávají menopauzu náhodě, odolní seveřané mají specializované poradny

Francouzky mají velmi propracovaný přístup k ženskému zdraví – už od 40 let chodí preventivně ke gynekologovi, který sleduje nejen cyklus, ale i stav kůže, váhu, libido a kvalitu spánku. Často se zde podává cílená hormonální terapie v nízkých dávkách, která není tabu a začíná dříve, než problémy propuknou naplno. 

Podle statistik mají Japonky nejmenší výskyt návalů horka a duševního vypětí během přechodu na světě. Důležitou roli hraje také postoj společnosti – stárnutí není vnímáno jako úpadek, ale jako přirozený vývoj, což snižuje stres a úzkost. Uvádí se, že vliv má i strava, a že častá konzumace tofu a zeleného čaje prospívá ženskému zdraví.

V USA se o perimenopauze a menopauze mluví hlavně v souvislosti s živinami, které by ženy měly doplňovat. Věří se, že toto období vyžaduje více zinku, hořčíku a vitamínu D. Zároveň myslí Američané i na další negativní dopady přechodu a doporučují ženám doplňovat vápník (kvůli hormonálním změnám totiž klesá kvalita kostní hmoty).

Ve Švédsku a Norsku je běžné, že ženy chodí preventivně ke specialistovi na hormonální zdraví, a to i bez konkrétních potíží. Hodně se zde pracuje s fyzioterapií pánevního dna, silovým tréninkem a psychologickou podporou. I zde se využívají nízkodávkované hormony, ale s velkým důrazem na podporu odolnosti kostí.




Přidat komentář

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Online poradna
MUDr. Tomáš Vymazal
prof. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA
Přednosta KARIM 2. LF UK a FN Motol

Chcete se zeptat na naše doplňky stravy a jejich užívání, zeptejte se v online poradně našich odborníků z pohodlí domova.

Online poradna