Omega-6

Nenasycené mastné kyseliny omega-6 si organismus nedokáže sám vytvořit, nicméně v tomto případě se nemusíme bát, že bychom jich měli nedostatek.

Omega-6

Dobré na srdce, mozek a oči

Stejně jako omega-3, 7 a 9 patří do skupiny mastných kyselin, které spojují příznivé účinky na srdce, mozek a zrak. Znát je můžete také pod pojmem tzv. zdravé tuky.

Omega-6 především v rostlinných olejích

Zdrojem omega-6 jsou hlavně rostlinné oleje – slunečnicový olej, kukuřičný olej či sojový olej. A přirozeně další tučné produkty rostlinné říše jako ořechy, semínka, ale i tučné druhy ovoce a zeleniny. I když hrají mastné kyseliny omega-6 důležitou roli pro naše zdraví, přijímáme jich až 25x více, než kyseliny ze skupiny omega-3.

Důvodem je to, že běžný jídelníček dnes obsahuje mnoho tučných potravin. Především jde o smažená jídla, která jsou oleji nasáknutá, a tím pádem sníme denně několikanásobnou porci tuků, než bychom měli.

Rostlinné oleje si dobře vybírejte

Řešením může být nahrazení slunečnicového oleje, který obsahuje omega-6 nevíce. Využít můžeme řepkový olej a olivový olej, které mají poměr nenasycených mastných kyselin příznivější. Ideální je však snažit se omezit celkový příjem tuků.

Za neznámnější omega-6 kyselinu platí kyselina linolová. Její název napovídá, že v hojné míře ji najdeme ve lněném semínku a oleji. Kyselina linolová přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi.

Důležitý je příjem omega-3

Ačkoli je zřejmé, že omega-6 prospívají našemu zdraví, neměli bychom to s jejich příjmem přehánět, a pamatovat na dostatečný příjem omega-3, který zajistí jejich správnou vzájemnou rovnováhu. 

On-line poradna
MUDr. Tomáš Vymazal
Doc. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA
Přednosta KARIM 2. LF UK a FN Motol

Chcete se zeptat na naše doplňky stravy a jejich užívání, zeptejte se v online poradně našich odborníků z pohodlí domova.

On-line poradna