Glukosamin sulfát přispívá ke zpomalení postupu osteoartrózy

Glukosamin sulfát přispívá ke zpomalení postupu osteoartrózy

Glukosamin je monosacharid, který je základním prvkem syntézy polysacharidů obsažených v proteoglykanech kloubní chrupavky. Z tohoto důvodu může mít jeho nedostatek významný vliv na vznik a rozvoj osteoartrózy (OA). Glukosamin se často vyskytuje v přípravcích ve formě glukosamin sulfátu (GS), nebo hydrochlorid sulfátu. První ze jmenovaných se přitom dle studií jeví jako účinnější. Glukosamin sulfát má své místo ve skupině symptomaticky pomalu působících léků na osteoartrózu (SYSADOA) též podle Doporučení České revmatologické společnosti pro léčbu osteoartrózy kolenních, kyčelních a ručních kloubů. Proto je součástí nejen léků, ale také doplňků stravy zaměřujících se na prevenci osteoartrózy.

Roli glukosaminu sulfátu se věnovala mimo jiné systematická rešerše založená na více než 170 publikovaných výstupech zahraničních studií. Její závěry je možné shrnout tak, že při použití glukosamin sulfátu došlo ve srovnání s placebem ke zlepšení Lequesne indexu (měření bolestivosti a funkce postiženého kolenního kloubu) a zpomalení postupu osteoartrózy. 

Osteoartróza je degenerativní kloubní onemocnění, které se klinicky projevuje především bolestí a ztuhlostí kloubů. Jedná se o nejčastější onemocnění periferních kloubů, které se vyskytuje ve středním, a zejména ve vyšším věku. Osteoartróza je jednou z hlavních příčin fyzického funkčního postižení a nejčastější indikací implantace kloubní náhrady. 

 

 

Zdroje:
https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/1759720X20975927
https://www.revmatologicka-spolecnost.cz/resources/dokumenty/Doporuceni_pro_lecbu_osteoartrozy.pdf
https://www.solen.cz/pdfs/med/2009/05/05.pdf
https://www.prolekare.cz/kreditovane-kurzy/terapie-osteoartrozy-v-praxi-122768/terapie-osteoartrozy-v-praxi

Zpět do odborné sekce
On-line poradna
MUDr. Tomáš Vymazal
Doc. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA
Přednosta KARIM 2. LF UK a FN Motol

Chcete se zeptat na naše doplňky stravy a jejich užívání, zeptejte se v online poradně našich odborníků z pohodlí domova.

On-line poradna