Magnesium: Přispívá ke zvýšení psychické i fyzické odolnosti

Magnesium: Přispívá ke zvýšení psychické i fyzické odolnosti

Magnesium patří do skupiny minerálních látek. V těle se podílí na více než 300 enzymatických procesech a mimo jiné přispívá k udržení normální činnosti svalů, k posílení psychické i fyzické odolnosti nebo ke snížení pocitů únavy. Jeho nedostatek se může projevovat v neurologické, svalové, kardiovaskulární, gastrointestinální nebo gynekologické oblasti. 

Podle Lékařského institutu (Institute of Medicine, IOM) by se měl denní příjem (RDA) magnesia zvýšit zejména u osob ve věku mezi 14 a 18 lety a dále u lidí po 30. roce věku. Příjem magnesia u mužů by měl být vyšší než u žen, a to až o třetinu. Pokrytí denní potřeby magnesia prostřednictvím stravy není spolehlivé. Hlavním důvodem je, že obsah magnesia v potravinách kolísá podle obsahu magnesia v půdě. Právě tam je však dlouhodobě zaznamenáván jeho deficit. Nedostatečný příjem magnesia prostřednictvím stravy prokázala i nedávná studie publikovaná v The Journal of the Amerika Osteopathic Association. Z té vyplývá, že standardní jídelníček v USA obsahuje pouze přibližně 50 % RDA. 

Přínosem magnesia však není „jen“ fakt, že přispívá k udržení normální činnosti svalů. Kromě toho bylo prokázáno, že magnesium přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, podílí se na zdraví kostí a zubů a také má pozitivní vliv na normální fungování metabolismu, nervové soustavy a zvyšování psychické odolnost. 

 

 

Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/286839
https://esipa.cz/sbirka/sbsrv.dll/sb?DR=SB&CP=32012R0432
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/#en1
https://www.pharmacytimes.com/view/study-half-of-all-americans-are-magnesium-deficient
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:abRV1Ud-zLwJ:https://solen.cz/pdfs/int/2001/04/02.pdf+&cd=1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&client=safari 

Zpět do odborné sekce
On-line poradna
MUDr. Tomáš Vymazal
Doc. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA
Přednosta KARIM 2. LF UK a FN Motol

Chcete se zeptat na naše doplňky stravy a jejich užívání, zeptejte se v online poradně našich odborníků z pohodlí domova.

On-line poradna