Alkohol ovlivňuje spánek a metabolismus. Proč si ho o svátcích odpustit?

Alkohol ovlivňuje spánek a metabolismus. Proč si ho o svátcích odpustit?

2 minuty čtení 1076
Autor: Lenka Zajíčková

Sváteční období je často spojeno s častější konzumací alkoholu. Sklenička na přípitek, svařák nebo vaječný koňak mohou působit nevinně, ale alkohol má výrazný vliv na naše trávení, psychiku a mnohé další.

Jak alkohol narušuje spánek?

Alkohol sice působí jako sedativum, které napomáhá rychlejšímu usnutí, ale zároveň narušuje spánkový cyklus. Během noci zpomaluje přechod do hlubokého spánku a tzv. REM fáze, která je klíčová pro obnovu mozkových funkcí a paměti. Výsledkem je nekvalitní, přerušovaný spánek. A stačí i malé množství. Pravidelné svařáky na vánočních trzích proto v celkovém výsledku adventní pohodu spíš naruší než podpoří. Alkohol navíc uvolňuje svalstvo dýchacích cest, což může zhoršit chrápání.

Metabolismus ve vánočním režimu

Alkohol je pro tělo toxinem, který organismus zpracovává ze všeho nejdřív. Játra se soustředí na odbourání alkoholu místo trávení tuků a cukrů z potravy. To vede k zpomalení metabolismu, zvýšené hladině krevního cukru a ukládání tuků. Alkohol také působí jako diuretikum (odvodňuje), což může mít neblahý dopad na funkci ledvin. Teď už víte, proč mají lidé, kteří rádi pijí, specifické břicho. Není to ale vůbec o tom, jak vypadáme – mnohem hůře se totiž budeme cítit a za žaludeční nevolnosti během svátků vděčíme spíše právě alkoholu, než dvojité porci cukroví.

Jak si užít svátky lehčeji?

Pokud si nechcete kazit svátky ani svůj spánek, vyzkoušejte zdravější náhrady:

  1. Nealkoholické svařené víno – připravte si ho z hroznového či jiného džusu, koření a citronu.
  2. Bylinkové čaje – rooibos nebo zázvor s medem dodají zahřátí i atmosféru.
  3. Chai latté – není káva, jak by se mohlo zdát, nýbrž voňavý nápoj s kardamomem, hřebíčkem a dalším kořením, který se pije s mlékem.
Navíc platí zlaté pravidlo: každý drink alkoholu zapijte sklenicí vody, abyste zmírnili jeho účinky na tělo.

Alkohol a spánek v číslech

Podle studií mohou lidé po alkoholu spát až 40 % méně efektivně. To vede k únavě, horší koncentraci a náladovosti. Kvalitní spánek je přitom klíčový pro správný metabolismus a regeneraci těla. Během adventu to potřebujeme ještě víc, protože jsme většinou pod náporem stresu.

Jak pít alkohol s mírou? Pokud se rozhodnete, že alkohol nevynecháte, důležité je pít střídmě:

  • Střídejte alkohol s nealkem – Po každé sklenici alkoholu vypijte něco jiného. Dobré je také nepít nalačno.
  • Volte nižší koncentraci – Zkuste slabší varianty punče či svařáku s větším množstvím ovocné šťávy, slabší piva, lehké míchané drinky namísto tvrdého alkoholu.
  • Omezte množství na jednu skleničku – I menší množství si užijete, pokud si nápoj vychutnáte pomalu.

Proč nepít vůbec?

Nepít alkohol během svátků přináší řadu výhod:

  • Lepší spánek – Alkohol narušuje spánkový cyklus a snižuje kvalitu spánku. Bez alkoholu se probudíte odpočatější a plní energie.
  • Více energie a méně kil navíc – Alkohol je nesmírně kalorický, přidává tzv. prázdné kalorie (ze kterých jinak nemáme žádný nutriční užitek) a zpomaluje metabolismus. Vyhnutí se mu pomáhá udržet si váhu.
  • Zdravější imunita – Alkohol oslabuje imunitní systém, zatímco jeho vynechání podporuje schopnost těla bojovat s nemocemi.

Advent máme spojený s chutí si užívat všemi smysly. Není cílem ochudit se o to úplně, ale přistupovat ke konzumaci alkoholu a velkého množství jídla s rozumem. Nezřízené hostiny zcela jistě, byť s následky přežijeme, určitě to ale není něco, čím se chlubit. 

Jídla uvařte méně – jen tolik, aby se čerstvé snědlo. Střídejte smažené a tučné s lehkými zeleninovými pokrmy. Namísto tří svařáků si dejte jeden. A zkuste si vypočítat, kolik peněž díky tomu zůstane ve vaší peněžence. 


Hepactum FORTE

Hepactum FORTE Měsíční balení

Hepactum FORTE je norská receptura s obsahem přírodních složek, včetně známého a celosvětově uznávaného ostropestřce mariánského, který je v současnosti nejlépe prozkoumanou složkou rostlinného původu používanou při obtížích s játry.

Přidat komentář

Sdílet

Témata článku:

Mohlo by vás zajímat

Online poradna
MUDr. Tomáš Vymazal
prof. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA
Přednosta KARIM 2. LF UK a FN Motol

Chcete se zeptat na naše doplňky stravy a jejich užívání, zeptejte se v online poradně našich odborníků z pohodlí domova.

Online poradna